Internet se stal běžnou součástí našich životů. Řídí nám naše plány, organizuje práci, neobejdeme se bez něj, když zjišťujeme informace, ale také, když chceme nakupovat, spravovat své finance, komunikovat s přáteli a rodinou. Výpadek internetu by dnes asi způsobil obrovský chaos v moderním fungování společnosti.
Mladý a přitom tak důležitý
Za takzvané vynálezce internetu lze považovat Američany Boba Kahna a Vinta Cerfa, kteří pracovali na sjednocení protokolů paketových sítí s koncovými počítači. Původně bylo vymyšleno označení Catanet, nakonec se ujal nám dobře známý Internet. První propojení mezi sítěmi proběhlo a k přenosu informací došlo už v roce 1969.
Česká republika byla připojena k síti před dvaceti šesti lety, tedy v roce 1992, jednalo se tehdy o prvopočátky či spíše internetový pravěk. První připojení proběhlo na ČVUT v Praze a rozjely se projekty, které měly vést k dalšímu rozšiřování sítí. Přenos dat byl v dané době neskutečně pomalý, hlemýždí tempo bylo proti němu skutečný kvapík. Nicméně pokrok, vývoj a trpělivost přinesly ovoce, a tak si dnes frčíme závratnou rychlostí, stahujeme, posíláme, sledujeme a komunikujeme bez sebemenších zádrhelů.
Dnes nepostradatelný
Internet se stal zdrojem informací, prostředkem komunikace a nekonečnou databází všeho, na co si jen dokážeme vzpomenout. Najdeme zde snad všechno. Lidé sdílejí své zážitky, sledují pořady, videa, studují, pracují, relaxují, tvoří. Přes internet fungují důležité databáze a systémy, připojeny jsou banky, státní instituce, soukromé osoby i podnikatelé. Médium, které před pár desítkami let nikdo neznal a nechápal, dnes potřebuje téměř každý. Od nejmenších dětí přes nejstarší seniory, všech se dnes internet úzce dotýká, a aniž bychom si to uvědomovali, řídí naše kroky téměř všude, kam se hneme. Zatím se o něm uvažuje spíše jako o dobrém sluhovi, ve zlého pána se však může proměnit velmi rychle a snadno. Proto, buďme obezřetní.