Je poměrně jasné, že jedním ze snů především mladých lidí je mít své vlastní bydlení. A nezáleží příliš na tom, zda se jedná o dům či byt. Výhody jsou totiž nesporné, především tedy ta, že není nutné měsíčně platit za to, že můžeme danou nemovitost využívat, a také se nemusíme bát, že nám nájemce neprodlouží smlouvu.
Je však tak fakt, že ceny nemovitostí nejsou zrovna nejmenší. Pokud k tomu přidáme fakt, že ty skutečně dobré jsou hned pryč a v nabídce zůstávají pouze ty, na nichž je následně ještě spousta práce, je jasné, že běžný člověk nemá prakticky šanci sám nějakou pořídit, tedy pokud mu rodiče již od mala pro tento účel nešetřili.
Naštěstí je zde řešení ve formě hypotéky. Jedná se o účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. V současnosti jde o nejběžnější způsob financování koupě vlastního bydlení. Je poskytována jak bankovními, tak nebankovními společnostmi.
To se může zdát zvláštní – přeci jen, skutečně se vyplatí poskytovat nebankovní hypotéky? Tento typ půjček je totiž i dnes považován za výsadní doménu bank. Na ty nebankovní je pak obvykle hleděno s nedůvěrou. Jak tedy přesvědčují své zákazníky, aby si tento produkt vzali?
Odpověď je poměrně jednoduchá: mají takové podmínky, které banky nemohou stanovit. Nejde zde o výši úroků či poplatků – v tomto ohledu je bankovní hypotéka výhodnější, ale spíše o to, co je nutné ke schválení žádosti.
To je totiž poměrně složitý proces, který má zajistit, že žadatel bude schopen dohodnutou částku skutečně splácet, a to i v případě, že se jeho finanční situace krátkodobě zhorší. To však znamená, že mnoho žadatelů, především těch s nižším příjmem, bude odmítnuto.
Nebankovní hypotéky jsou tak prakticky jediná možnost, jak mohou na vlastní bydlení dosáhnout. A z tohoto faktu firmy velmi těží. I to je důvod, proč si mohou dovolit mít vyšší úroky než banky – většina jejich klientů by byla v bance odmítnuta.
Nakonec záleží na vás, na koho se obrátíte. Jen vždy pečlivě vše zvažte, ať později nelitujete.