Hypotéka patří v současnosti mezi nejoblíbenější úvěrové produkty a to i za okolností, které s sebou přinesla neustále se zvyšující inflace. Každý rok se pro ní rozhodne tisíce Čechů s nejčastějším záměrem splnit si sen o vlastním bydlení. Ceny nemovitostí rostou každým rokem a zvláště v centrem velkých měst je situace už dlouho neudržitelná. I když se předpokládalo, že celosvětová pandemie tento nárůst alespoň na určitou chvíli pozastaví, nic podobného se nestalo a ceny nemovitostí či stavebních pozemků i nadále rostou.
Banky jsou v případě hypotéky co možná nejobezřetnější, i z tohoto důvodu už dávno neplatí, že úvěr získá každý, kdo si o něj přijde do banky zažádat. Důležitou roli zde hraje tzv. bilance žadatele, kterou ovlivňuje celá řada faktorů, mj. výše měsíčních příjmů, další závazky či záznamy v registrech dlužníků. Pokud je bilance žadatele příliš nízká, s největší pravděpodobností se bude muset s vidinou hypotéky, alespoň té bankovní, nadobro rozloučit. I z tohoto důvodu však přibývá nabídek o nebankovních společností, které nabízí například americkou hypotéku bez dokládání příjmů.
Kontroverznost nebankovního sektoru
Nebankovní sektor vzbuzuje ve spoustě lidí obavy, bojí se vysokých úroků či skrytých poplatků. Po novele zákona se ovšem znatelně zlepšila čitelnost důležitých podmínek u nebankovních společností a v mnohých ohledech jsou jejich nabídky na úvěrové produkty stejně výhodné jako ty bankovní. S jednou nespornou výhodou, jsou o poznání benevolentnější. Což uvítají právě pro banku rizikový žadatelé, kteří při žádosti tam neuspěli.
Nebankovní sektor mnohdy neprověřuje výši příjmů žadatele, jeho záznamy v registrech či jiná negativa, která jinak ovlivňují samotnou žádost. Benevolentnost je přeci jenom do určité míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou či menší výší půjčeného obnosu peněz.