Co vysazovat v zimní zahradě

Pitaya

Typická exotická květina z tropické oblasti, se kterou lze uspět i v našem chladnějším klimatu. Rostlina nádherně kvete a plodí zvláštní ovoce, jemuž se říká dračí plody. Je to jakási koule s měkkými ohebnými výrůstky – trny. Chuť se podobá kombinaci melounu a hrušky. Pitaya spadá do čeledi kaktusovitých, kvítky mají výraznou žlutou barvu a lze je spatřit pouze v nočních hodinách. Také se jim někdy říká „květy královny noci“.
venkovní restaurace.jpg

Kávovník

Vděčný kousek, s jakým se můžeme setkat nejen v domácím prostředí, ale i v obřích sklenících botanických zahrad. Kávovník arabský lze vypěstovat i v podmínkách mírného středoevropského klimatu. Dorůstá do výšky půl druhého metru, velikosti menšího keře, vyžaduje stálý stín a nesnese přímé sluneční světlo. Na slunci mu budou hnědnout listy a bude postupně usychat. Lze jej vypěstovat nejen v zimní zahradě, ale i v běžném spíše stinném bytě. Milovníci kávy mohou po několika letech již sbírat plody, pražit je a připravit domácí kávu, která chutná tak jako z Arabského poloostrova.
zastřešená jídelna.jpg

Eukalyptus

Patří mezi nejkrásnější dekorativní rostliny, jeho zvláštní oválné listy vypadají jako navoskované a doroste do takové výšky, kam až mu to umožníte. Je to však teplomilný druh a vyžaduje pravidelně udržovat zaštipováním konců větví. Eukalyptus se vyznačuje typickou nezaměnitelnou vůní, eukalyptový olej se používá do aromalamp, aby provoněl místnost a desinfikoval ji. Eukalyptus se vysévá ze semínek v zimě, nejlépe v průběhu února do vlhkého substrátu při teplotě 18 stupňů. Zemina se musí stále vlhčit a po čtrnácti dnech, kdy semena vzejdou, se musí pravidelně zalévat, neboť jde o rostlinu původem z mokřadů a bažin. Zálivka tedy musí být vydatná, ovšem rostlinka snáší dobře i slabý mráz do mínus pěti stupňů Celsia. Lze ji tedy umístit i do nevytápěné zimní zahrady, která je součástí domovní verandy, a kde není příliš silný mráz.