Bezproblémový provoz bazénu zajišťuje zejména jeho příslušenství

Když zatoužíte mít na zahradě bazén, s velkou pravděpodobností se budete zajímat, co dál, a s jakým příslušenstvím udržet vodu v nádrži v potřebné kvalitě. Ponechat bazén venku svému osudu by znamenalo znehodnocení vodního média natolik, že by se již za pár dnů proměnilo v rozmnožovnu bakterií, řas, sinic a dalších organismů tak, jak to bývá v některých přírodních rezervoárech, kde není dostatečný průtok vody, a kde je omezená samočisticí schopnost.

čistá voda v nádrži

Filtrace – v první řadě budete potřebovat vybudovat filtrační okruh s pohonnou jednotkou (čerpadlem) a filtrační nádobou (většinou to bývá křemičitý písek). Filtrace se stará o mechanické čištění vody od prachu, listů, trávy, hmyzu atp.

Desinfekce – velké přírodní bazény, přizpůsobené samočisticí schopnosti s vodními rostlinami a planktonem se starají o čištění vody samy, v bazénech bez vodních rostlin se čištění musí provádět jinak, obvykle chlorovými tabletami, solinátory (elektrolýzou solného roztoku), UV lampou nebo aktivním kyslíkem (ozónem).

voda v bazénu

Rozvody vody – voda se k bazénu přivádí tak, jako jinde, např. hadicemi nebo vodovodními rozvody pomocí PPR materiálu. Využívají se k tomu PPR (polypropylenové) trubky, armatury a další prostředky, např. PPR rozvodnice 32 x 3 https://www.chlorito.cz/ppr-rozvodnice-32×3. Polypropylen je ideální materiál pro kontakt s pitnou vodou a pro provoz bazénu je tudíž vhodný.

Bazénové vysavače – část nečistot se usazuje na dně i při zapnuté filtraci a odtud je nutné je odsát vysavačem. Buď vám postačí ruční nástavec na teleskopickou tyč, nebo můžete dát přednost poloautomatickému vysavači nebo zcela robotickému systému.

Další příslušenství – kromě základního příslušenství sem patří i další, mezi nimi i volitelné pomůcky, jako jsou plováky, testery, schůdky, krycí plachty, síťky, kartáče, ohřev vody solárními panely či tepelným čerpadlem atd.