Americká hypotéka je pojem, který je řadě lidí dobře znám. Víte však, jaké podmínky jsou s tímto typem úvěru spjaty? Co vše je zapotřebí splnit, aby vám banka úvěr schválila?
Prvně je zapotřebí říct, že „americká hypotéka“ je tak trochu nešťastný termín. S hypotékou totiž tento úvěr má jen pramálo společného. Trefnější název by byl spíše dlouhodobý spotřebitelský úvěr s vlastnostmi hypotečního úvěru. Jedná se vlastně o úvěr, který není účelový. To přináší americké hypotéce celou řadu benefitů oproti její klasické kamarádce. Například je možné peníze z úvěru čerpat dle svého uvážení a nejenom na nemovitost, jak běžný hypoteční úvěr nabízí. Tato benevolentnost ovšem není zadarmo a je vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Někteří poskytovatelé úvěrů mají u americké hypotéky až dvojnásobný úrok oproti té na bydlení. Na druhou stranu se hodí v případě, kdy stavební firma nabízí výraznou slevu ve chvíli, kdy půjde část peněz na ruku.
Už dávno neplatí, že banky poskytnou celých 100% hypotéky na nemovitost, alespoň 10% musí pocházet z vlastní kapsy žadatele. I těchto zmíněných 10% může být pro někoho problém a tak se rozhodne krom hypotéky uvázat i spotřebitelským úvěrem ve výši jistiny. Americká hypotéka je na tom v tomto ohledu ještě hůře, získat můžete maximálně 70% zástavní hodnoty nemovitosti.
A jak je tomu s délkou hypotéky? V České republice je možné splácet hypoteční úvěr na bydlení až 30 let. I díky tomu je možné uzpůsobit měsíční splátky dle svých finančních možností. Americká hypotéka však nic podobného neumožňuje. Setkat se můžete s trváním hypotéky kolem 15 let.
Nesmíme však zapomenout na nebankovní sektor, který má ve svém portfoliu též americkou hypotéku bez registru Nebankovni-hypoteky-uvery.cz nebo třeba i doložení příjmů. U nebankovních společností je však zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou.