V rámci dohody, která je předmětem schválení rady MMF, vláda přislíbila urychlit plány na snížení fiskálního deficitu, rozdílu mezi vládními výdaji a příjmy, i když orgány pro nadcházející roky předpokládají nižší růst a vyšší inflaci. Smlouva představuje přelomový bod pro Argentinu, která se po léta vyhýbala MMF po ničivé hospodářské krizi z let 2001-2002, jež mnozí Argentinci přičítali právě úsporným opatřením uložených institucí. Rozhodnutí prezidenta Mauricia Macriho obrátit se na věřitele vyvolalo vlnu národních protestů.
„Není v tom žádné kouzlo, MMF může pomoci, ale Argentinci musí vyřešit své vlastní problémy,“ uvedl argentinský ministr financí, Nicolás Dujovne, na čtvrteční tiskové konferenci. Dujovne očekává, že rada MMF schválí dohodu na svém setkání, jež proběhne 20. června. Následně dodal, že předpokládá okamžité vyplacení 30 % příslušných finančních prostředků, tedy zhruba 15 miliard dolarů. „Argentina se bude snažit snížit svůj fiskální schodek na 1,3 % hrubého domácího produktu za rok 2019 z dřívějších 2,2 %,“ uvedl Dujovne. Dohoda požaduje fiskální rovnováhu pro rok 2020 a fiskální přebytek ve výši 0,5 % HDP za stejný rok. Generální ředitelka MMF, Christine Lagardeová, uvedla: „Toto opatření konečně zmírní potřebu vládního financování, nastaví veřejnému dluhu sestupnou trajektorii a, jak prohlásil prezident Macri, zlehčí argentinské břemeno.“
Úroková sazba se bude pohybovat v rozmezí od 1,96 % do 4,96 % v závislosti na tom, jak velkou část se Argentina rozhodne využít. Země musí splatit každou vynaloženou částku v osmi čtvrtletních splátkách s tříletým odkladem. Jak se všeobecně očekávalo, vláda také zašle kongresu návrh na reformu stanov centrální banky a posílení její autonomie. Centrální banka rovněž přestane převádět peníze do státní pokladny, což je místní praxe považovaná za klíčový faktor neustálé inflace.